Tesa masking tape 'Professional' 30 mm, roll of 50 m
washi tape for painting, yellow
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Item number | M-TES-05 |
| Unit of Sale | 1 piece |
| Brand: | tesa |
| Price | ||
|---|---|---|
| 1 pc. | 12,35 EUR ea. | |
| incl. VAT plus shipping | ||
washi tape for painting, yellow
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Item number | M-TES-05 |
| Unit of Sale | 1 piece |
| Brand: | tesa |
| Price | ||
|---|---|---|
| 1 pc. | 12,35 EUR ea. | |
| incl. VAT plus shipping | ||
12,35 EUR
incl. VAT plus shipping
promptly deliverable
available: 161 pieces
Delivery time: 2-5 business days
Quant.
The tesa® 'Professional' masking tape, measuring 50 m x 30 mm, ensures clean, precise paintwork. The tape is made of high-quality, extra-thin washi paper with a fine, dense fibre texture. This texture prevents paint from seeping underneath, resulting in sharp, clean edges once the tape is removed.
The tear-resistant 'Professional' painter’s tape adheres reliably to a wide range of surfaces and is suitable for all paints, varnishes, and glazes. Indoors, it can be removed for up to 6 months without leaving a residue, and outdoors for up to 2 months. This gives you more flexibility in terms of timing and peace of mind for all your painting projects.
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Article ID | M-TES-05 |
| EAN | 4063565090547 |
| Brand |
|
| Length | 50000 mm |
| Width | 30 mm |
| Colour | Yellow |
| Design | Masking tape |
| Weight | 100 g |
Manufacturer: Tesa SE, Hugo-Kirchberg-Strasse 1, 22848 Norderstedt, company@tesa.com
| 1 pc. | 103,22 EUR ea.* (41,29EUR/litre) | |
| from | 3 pcs. | 94,37 EUR ea.* (37,75EUR/litre) |
| from | 10 pcs. | 86,45 EUR ea.* (34,58EUR/litre) |
| from | 20 pcs. | 82,61 EUR ea.* (33,04EUR/litre) |
| from | 40 pcs. | 79,21 EUR ea.* (31,68EUR/litre) |
| 1 pc. | 24,76 EUR ea.* (33,01EUR/litre) | |
| from | 3 pcs. | 22,95 EUR ea.* (30,60EUR/litre) |
| from | 10 pcs. | 21,33 EUR ea.* (28,44EUR/litre) |
| from | 20 pcs. | 20,47 EUR ea.* (27,29EUR/litre) |
1 pc. 18,55 EUR ea.*
1 pc. 27,86 EUR ea.*
1 pc. 9,25 EUR ea.*
1 pc. 2,16 EUR ea.*
1 pc. 7,18 EUR ea.*
1 pc. 8,73 EUR ea.*
1 pc. 15,45 EUR ea.*
1 pc. 13,39 EUR ea.*
1 pc. 30,96 EUR ea.*
1 pc. 7,18 EUR ea.*
1 pc. 3,92 EUR ea.*
1 pc. 5,67 EUR ea.*
1 pc. 6,81 EUR ea.*
1 pc. 3,92 EUR ea.*
1 pc. 6,41 EUR ea.*